کشور گردی مرجع اطلاعات گردشگری و تاریخی کشورها

تراکیه ترکیه

تراکیه ترکیه

گوشه کوچکی از ترکیه که در قاره اروپا قرار دارد ، تراکیه ترکیه [تراکیه شرقی] نام دارد. این ناحیه دارای تپه های حاصلخیز و با شیب ملایم است. حدود یک چهارم زمین های این ناحیه به کشاورزی اختصاص دارد ، در این زمین ها محصولاتی مانند انگور برای تولید شراب ، انجیر ، زیتون و خربزه کشت می شود. این بخش دارای آب و هوای ملایم است و دمای هوا به ندرت به پایین تر از نقطه یخ بندان یا بالاتر از 35 درجه سانتیگراد می رسد. این ناحیه مرطوب است و فصل بارش از دسامبر تا مارس ادامه می یابد.

مرزهای ترکیه دریای مرمره را کاملا در بر گرفته اند. این دریا تراکیه ترکیه را در اروپا از دیگر بخش های ترکیه ترکیه در آسیا جدا می سازد. مرمره کوچکترین دریای جهان نام گرفته و پهنای آن در طولانی ترین نقطه 77 کیلومتر است. در هر دو انتها این دریا به تنگه هایی محدود می شود که فقط 1.5 کیلومتر پهنا دارند. تنگه بوسفور دریای مرمره را از شمال به دریای سیاه متصل می کند و تنگه داردانل نیز در جنوب این دیا را به دیای اژه متصل می کند . این راه هزاران سال مسیر تجاری مهمی بوده و سریع ترین راه میان ناحیه مدیترانه و کشورهای شمال دریای سیاه بوده است.

 

حتما بخوانید : جغرافیای ترکیه – ترکیه حوزه دریای اژه

 

با این که ترکیه امروز آرام و بی سر و صداست ، اما این ناحیه شاهد نبردهای فراوانی بوده است که در آنها مردم برای تسلط بر این مسیر تجاری با یکدیگر می جنگیده اند. تازه ترین این جنگ نبرد گالیپولی در جریان جنگ جهانی اول است. در این نبرد بریتانیا می کوشد تا تراکیه را تصرف کند. با تصرف این ناحیه بریتانیا می توانست مسیر دریایی را برای متحد خود ، رئسیه ، باز نگه دارد. صدها هزار سرباز در این نبرد کشته شدند و سرانجام ترکیه پیروز شد. این ناحیه هم اکنون پاک ملی تاریخی شبه جزیره گلیبولو نام دارد. در این پارک سربازان خارجی و ترک در سی و یک گورستان دفن شده اند