رودهای استرالیا

بیشترین رودهای استرالیا ، درحواشی این کشور واقع شده اند . بزرگ ترین و طولانی ترین رودخانه ها در قسمت شرقی هستند . این رودخانه ها از کوه ها سرچشمه می گیرند و پس از عبور از باتلاق ها ، زمین های کشاورزی و برخی شهرها به دریا می ریزند .

استرالیا کشوری است که اکثر رودهای آن ، فصلی اند ؛ در فصل های بارندگی پر آب هستند و در فصول دیگر ، بیشتر آن ها خشک می شوند .

رودخانه مورای ( Murray )

murverطولانی ترین رود استرالیا بین رودهای استرالیا است که 2.375 کیلومتر طول دارد . حوزه آبگیری این رودخانه 1.061.569 کیلومتر مربع است . دبی متوسط آب آن ، 767 متر مکعب بر ثانیه است . این رود از کوه های آلپ استرالیا در جنوب غربی این کشور سرچشمه می گیرد و مرز طبیعی ایالت های نو ساوت ولز و ویکتوریا را تشکیل می دهد . این رود از شرق به غرب جریان دارد و در منطقه ونت ورث ( Wentworth ) به رود دارلینگ ( Darling ) می پیوندد و این دو رود با هم حدود هزار کیلومتر دیگر را طی می کنند و در جنوب ویکتوریا به دریاچه الکساندریا می ریزند .

رودخانه مورام بیج ( Murrumbidgee )

murrumbidgeeرودخانه ای مهم در ایالت نیو ساوت ولز ، و یکی از مهم ترین شاخه های رودخانه مورای با طول 1.400 کیلومترمربع است که از کوه های آلپ سرچشمه می گیرد و بعد از گذشتن از شهرهای واگاواگا ( Wagga Wagga ) ، ناراندرا ( narrandera ) و های ( Hay ) به آن می پیوندد .

 

حتما بخوانید : جغرافیای استرالیا – کوه های استرالیا

 

رود دارلینگ ( Darling )

darlingدومین رودخانه طویل استرالیاست با 1.472 کیلومتر طول ، که مسیر آن از حوالی شهر بورک ( Burke ) در ایالت نیو ساوت ولز آغاز می شود و با حرکت به سمت جنوب غربی ، در منطقه ای به نام ونت ورث به رود مورای می پیوندد . این رود ، نهایتا به دریاچه الکساندرینا ( Alexandrina ) در نزدیکی آدلاید ( Adelaide ) می ریزد  . دبی متوسط آب این رودخانه ، حدود صد متر مکعب بر ثانیه است .

سیستم رودخانه ای دو رود مورای و دارلینگ ، آب مورد نیاز کویینزلند جنوبی ، نیو ساوت ولز و ویکتوریا را تامین می کنند .

جدول طولانی ترین رودهای استرالیا

 

نام رود

 

 

محل

 

طول ( کیلومتر )

 

منطقه تحت پوشش

( کیلومتر مربع )

 

 

مورای ( Murray )

 

 

جنوب شرق استرالیا

 

2.375

 

1.000.000

 

دارلینگ ( Darling )

 

 

شرق استرالیا

 

1.472

 

مورام بیج

( Murrambidge )

 

 

 

مرکز استرالیا

 

 

1.400

 

 

80.000

 

جرجینا ( Georgina )

 

 

منطقه مرکزی

 

1.100

 

232.000

 

کوپر کریک

( Cooper Creek )

 

غرب استرالیا

 

 

 

800

 

296.000

 

فلیندرز ( Flinders )

 

 

شمال شرق استرالیا

 

840

 

107.700

 

یارا ( Yarra )

 

 

جنوب شرق استرالیا

 

249

 

6.000

 

در سال های اخیر به دلیل استفاده نادرست از اراضی ، قطع درختان جنگلی ( برای مقاصد کشاورزی ) و فرسایش خاک ، املاح رودخانه ها بیشتر شده است که باعث کاهش قابلیت آبیاری و پایین آمدن کیفیت آب آشامیدنی این کشور شده است .