تور تایلند

تایلند دارای جاذبه های بیشماری است و تور تایلند یکی از جذاب ترین تور ها برای ایرانیان است. شهرهای ویران شده، صومعه های باستانی، راهبان بودایی، قبایل کوهستانی، بازار های شناور، فرقه های شگفت انگیز، جنگل های بارانی متراکم، حیات وحش عجیب و غریب، جزایر گرمسیری، سواحل طلایی و صخره های مرجانی بکر و دست نخورده . پس از این ها ، بانکوک ( Bangkok ) ، اغراق آمیز ترین پایتخت در جنوب شرقی آسیا ، قرار دارد که به تنهایی می تواند سفر به تایلند را توجیه کند. با کشورگردی همراه باشید تا در این مقاله تمام مقاصدی که باید در تور تایلند به آنها سر بزنید را به شما معرفی کنیم.

مردم تایلند بسیار مهمان نواز هستند ، تایلند از اولین کشورها در گوشه ی جنوب شرقی است که درهای آن به روی خارجی ها باز است – این امر مربوط به قرن نوزدهم و پادشاه راما چهارم ( King Rama IV ) است که عاشق همه چیز غربی بود . این راما چهارم بود که تایلند را در مسیر مدرنیزاسیون قرار داد و همچنین مردمش را متقاعد کرد که چوب های غذاخوری را با چاقو و چنگال عوض کنند .

تور تایلند ، همه را از کوهنوردان تا میلیارد ها به خود جذب می کند و بازدید کنندگان می توانند هر سطح از راحتی را که می خواهند پیدا کنند ، از هتل های هیپی گرفته تا هتل های پنج ستاره . در صورت تمایل ، تایلند می تواند یک مکان فوق العاده برای سفر باشد ، چه برای کوهنوردی و چه برای استراحت در هتل هایی که ماساژ تایلندی و آب درمانی معدنی را ارائه می دهند .

برای آرامش – چه چیزی می تواند آرامش بخش تر از یک ماساژ در ساحل باشد ؟ – تایلند جایی برای ماجراجویی است . سواحل و جزایر جنوبی به غواصان ، صخره نوردان و علاقه مندان به ورزش های آبی کمک می کنند ، در حالی که جنگل های متراکم شمال ، یک زمین بازی مخصوص مسافرین و حیوانات وحشی هستند . حمام کردن در زیر آبشار های جنگل های پر از ارکیده را امتحان کنید – این تجربه ها را هیچگاه فراموش نخواهید کرد .

پس از این ها غذا ها قرار دارند – یکی از بهترین ها در دنیا و قطعا یکی از پرطرفدارترین ها . از رستوران های خوب تا خیابان ها و فروشگاه های شبانه ، به نظر می رسد که شما در تایلند باید همیشه جنگال به دست داشته باشید . با این حال ، از همه مهمتر ، تایلند جایی است که احساس راحتی کنید . – قدم زدن در امتداد شن و ماسه ، صرف چای با یک راهب ، قواصی با لوله های تنفسی بر روی صخره های مرجانی ، فشارهای زندگی مدرن را به آرامی از بین می برند .

نکات کلیدی

مساحت : 513.115 کیلومتر مربع ( 198.115 مایل مربع )

جمعیت : 68.146.609 ( طبق آمار سازمان ملل در سال 2016 )

تراکم جمعیت : 132.5 در هر کیلومتر مربع

پایتخت : بانکوک

حکومت : سلطنت مشروطه

رئیس کشور : HM King Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavanangkun از اکتبر 2016

رئیس دولت : نخست وزیر موقت ژنرال Prayuth Chan-ocha از سال 2014

جریان برق : 220 Volts AC , 50Hz . از شاخه های آمریکایی ( دو پین صاف ، به همراه و یا بدون سیم اتصال زمینی ) و شاخه های اروپایی ( دو پین گرد ) استفاده می شود . بسیاری از سوکت ها هر دو را می پذیرند .

تاریخ تایلند

تاریخ تایلندتاریخ تایلند را می توان مربوط به دوره نوسنگی دانست ، اما کشوری که ما می شناسیم و عاشق آن هستیم ، با ایجاد اتحاد بین سه پادشاهی – Lan Na ، Sukhothai و Phayao در قرن 13 تشکیل شد . همینطور در قرن های 14 و 15 ، شاهد ظهور پادشاهی Ayutthaya بود و تا زمان سقوط برمه ادامه داشت ،  در ابتدا در سال 1569 ، و سپس در سال 1760 ، قبل ازتسلیم در سال 1767 .

سلسله پادشاهی حال حاضر تایلند به نام چاکری ( Chakri ) از سال 1782 و از زمانی که پرایا چاکری ( Phraya Chakri ) به عنوان پادشاه راماتیبودی ( King Ramathibodi ) ، راما اول ( Rama I ) به تخت پادشاهی رسید . سلسله جدید ، پایتخت کشور را به  بانکوک تغییر داد که تا به امروز نیز به همین گونه باقی مانده . پادشاه مونگ کوت ( King Mongkut ) ، راما چهارم در اواسط قرن نوزدهم روابط تجاری و دیپلماتیک را با کشورهای اروپایی آغاز کرد ، همچنین اصلاحات آموزشی نیز توسط او انجام شد .

در دوران سلطنت پادشاه پراجادیپوک ( King Prajadhipok ) ، راما هفتم ( Rama VII ) ، پس از کودتای سال 1932 تایلند ، یک سلسله قانون اساسی تغییر یافت . نام کشور به طور رسمی در سال 1939 از Siam ( سیام ) به Prathet Thai یا Thailand ( تایلند ) به معنای ” سرزمین آزاد ” تغییر یافت ، عبارت مورد استفاده برای ابراز افتخار به این واقعیت است که تایلند تنها کشور جنوب شرقی آسیا است که هرگز توسط یک کشور اروپایی مستعمره نشده .

دولت نظامی تایلند با ژاپن در جنگ جهانی دوم همراه بود و نیروهای ایالات متحده را مجبور به استفاده از قلمرو تایلند در جنگ ویتنام کرد . دموکراسی به آرامی در تایلند توسعه یافت و پس از یک چهارم قرن حکومت نظامی، دولت غیرنظامی در سال 1973 پس از شورش های دانشجویی در بانکوک بازسازی شد ، اما این تنها سه سال پیش بود که ارتش دوباره کنترل خود را به دست آورد .

این کشور همچنان در حال حرکت بین مدنی غیر نظامی و ارتش است – این کشور همچنان در حال حرکت بین حکومت غیر نظامی و نظامی است – آخرین کودتا در ماه مه 2014 منجر به انتخابات جدید در تاریخ 1 آوریل 2015 با پایان دادن به قانون رزمی اعلام شده بود ، باعث می شود که یک مفسر به خاطر داشته باشد که 83 سال پس از سلطنت مطلق که در سال 1932 به پایان رسید ، نیروهای نظامی یا نظامیان سابق ، ملت را به مدت 55 سال رهبری کرده اند .

پادشاه بومیپول آدولیاده ( King Bhumibol Adulyadej ) ، راما نهم ( Rama IX ) ، طولانی ترین زمان حکومت در جهان و طولانی ترین پادشاهی در تایلند را در اختیار داشت که در سال 1946 به تخت پادشاهی رسید . پس از مرگ او در ماه اکتبر سال 2016 ، پسرش Maha Vajiralongkorn Bodindradebayavarangkun ( واجیرالونگکورن ، Vajiralongkorn ) به سلطنت رسیده است . گرچه او هنوز به طور رسمی تاجگذاری نکرده است .

آیا می دانید ؟

تایلند با ژاپن بر سر ساخت راه آهن سیام – برمه تبانی کردند ، شرح آن در فیلم Bridge Over The River Kwai نمایش داده شده است .

اگرچه فیل ها نماد ملی تایلند است ، اما تعداد آن ها از 100.000 در سال 1850 ، امروزه به حدود 2.700 فیل اهلی شده و 2.000 تا 3.000 فیل در طبیعت کاهش یافته است.

نپوشیدن لباس زیر در زمان خروج از خانه در تایلند ، غیر قانونی است .اگر تور تایلند خود را رزرو کردید، باید حواستان به این قوانین کوچک باشد

فرهنگ تایلند

فرهنگ تایلندمذهب تایلند

اکثریت مردم پایبند به بودا ( شاخه ی تراوادا Theravada ) هستند . 5% مسلمان و همینطور اقلیت های مسیحی و هندو نیز در تایلند وجود دارد  که به نوعی فرهنگ تایلند را تشکیل می دهند

انجمن های اجتماعی

بازدید کنندگان غربی به طور معمول در معارفه ها دست می دهند . یک تایلندی معمولا با روی هم قرار دادن دست ها و تعظیم سر ، خوش آمد می گوید – ( The Wai ) . راهبان  بودایی همیشه به این طریق خوش آمد می گویند .

خانواده سلطنتی  تایلند تقریبا با احترامی روحانی در نظر گرفته می شوند . بازدید کنندگان نیز باید به این موضوع احترام بگذارند و قبل از ورود به خانه و یا معبد باید کفش های خود را درآورید .

لباس غیر رسمی به طور گسترده قابل قبول است و مردان به ندرت ، در صورت نیاز ، کت و شلوار می پوشند . لباس های ساحلی تنها محدود به ساحل ها هستند . محدودیت های استعمال دخانیات در سال 2012 تایید شد و استعمال دخانیات در محیط های عمومی ، مانند بارها ، فروشگاه ها و رستوران ها غیر قانونی است . همه افراد با این قانون موافق نیستند ، اما کسانی که قانون را نقض می کنند جریمه خواهند شد .

زبان در تایلند

زبان رسمی تایلندی است . زبان انگلیسی به طور گسترده به ویژه در مراکز غذا فروشی برای گردشران صحبت می شود .

آب و هوا تایلند

آب و هوا در تایلند عموما بسیار گرم است ، بویژه در ماه های مارس و مه .  فصل موسمی از ماه ژوئن تا اکتبر ادامه دارد ، زمانی که شرایط جوی هنوز گرم مرطوب است و باران های سیل آسا می بارد . بهترین زمان برای سفر به تایلند و رزرو تور تایلند از نوامبر تا فوریه ( فصل سرد ) است ، اگر چه از ماه ژوئن تا سپتامبر ، بهترین زمان برای سفر به جزایر جنوبی است .

لباس های ضروری

لباس هایی با وزن کم و بارانی را به همراه داشته باشید. قبل از رزرو تور تایلند توجه کنید که این کشور هوایی بارانی دارد

جغرافیای تایلند

جغرافیای تایلندتایلند از غرب با میانمار و اقیانوس هند ، از جنوب و شرق با مالزی و خلیج تایلند ، از سمت شرق با کامبوج و از سمت شمال و شرق با لائوس هم مرز است . تایلند مرکزی تحت تاثیر رودخانه چائو پرایا ( Chao Phraya River ) قرار دارد .

تایلند : انجام تجارت و در دسترس ماندن

انجام تجارت در تایلند

اکثر مردم در ادارات بزرگ انگلیسی حرف می زنند ،  اما افراد در شرکت های بسیار کوچک و خارج از کمربند صنعتی تایلند به طور گسترده انگلسیس صحبت نمی کنند .

در بانكوک ، هنگام رفتن به ملاقات ها ، ترافيک بايد مورد توجه قرار گيرد . در هر وضعیتی از کسب و کار  ، احترام به فرد ارشد مشاهده می شود . به طور معمول در کسب و کار ، از دست دادن برای خوش آمد گویی استفاده می کنند ، اما برای خوش آمدگویی و احترام به جنس مخالف از Wai استفاده می شود ، چسباندن دست ها به هم در مقابل قفسه سینه . کارت های ویزیت باید در پایان هر جلسه رد و بدل شود ، اطمینان حاصل کنید که اشیا را با دست راست خود منتقل کنید .

میزبان تایلندی به احتمال زیاد هدایای کوچکی را برای بازدیدکنندگان فراهم می کند ، بنابراین ایده ی خوبی است اگر برای پاسخگویی یکی از هدایای مربوط به کشور خود را به همراه داشته باشید . اگر چیزی بر خلاف برنامه ریزی اتفاق افتاد ، بازدیدکنندگان هرگز نباید عصبانی شوند یا صدای خود را بالا ببرند . با استفاده از آرامش پیشرفت بیشتری اتفاق خواهد افتاد .

جلسات اغلب در زمان ناهار و معمولا در یک رستوران تایلندی برگزار می شوند . برای ملاقات های کاری از لباس رسمی استفاده می شود ، ولی به علت گرمای شدید هوا ، پوشیدن یک کت نیز کاملا قابل قبول است .

ساعات کار تایلند

ساعت اداری معمولا دوشنبه تا جمعه 8:30 تا 16:30 می باشد . یک انجمن مهاجرت بزرگ در و همچنین یک محل بزرگ نوشیدنی بعد از کار در بانکوک وجود دارد .

اقتصاد تایلند

اقتصاد تایلنداقتصاد تایلند در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 رشد بسیار سریعی داشت و متوسط رشد سالانه تولید ناخالص داخلی بین سال های 1990 و 1996 به میزان 8.5% بود . با این حال ، در تابستان سال 1997 ، زمانی که بحران ارز در آسیا رخ داد ، همه چیز به طور چشمگیری کاهش یافت و اقتصاد 11 درصد کاهش یافت . پس از بازسازی قوی اولیه ، اقتصاد تایلند دوباره در سال 2001/2 پس از 11 سپتامبر دچار رنج شده و در سال 2003 به دلیل شیوع به SARS ، جنگ در عراق و ترس از تروریسم بار دیگر دچار رنج شد .

در سال 2004 ، به دلیل تقاضای داخلی و صادرات قوی ، با توجه به آنفولانزای مرغی و افزایش قیمت نفت ، تاب آوری اقتصاد اتفاق افتاد . با این حال ، پس از سونامی در دسامبر 2004 ، افزایش قیمت نفت ، آشفتگی های سیاسی داخلی پس از کودتای نظامی در سپتامبر 2006 ، رشد تحت تاثیر قرار گرفت . نرخ تورم و بیکاری در سال 2007 به ترتیب 2.2% و 1.4% بود ، قبل از اینکه در سال 2009 شاهد کاهش نرخ تورم باشیم ، در سال 2008 شاهد رشد چشمگیر آن بودیم . پس از آن نرخ بین 2.8% و 4.2% تثبیت شد که رقم واقعی آن در جولای 2011 ، 4.8% بود . در سال 2012 ، رشد اقتصادی 6.5% و تورم 3% بود . پس از کودتای نظامی در سال 2014 ، اقتصاد پرچم گذاری شد ، اما یک برنامه بلند پروازانه از ابتکارات اقتصادی که در سال 2016 راه اندازی شده است ، هدف از آن این است که کشور در پنج سال آینده درآمد بالایی داشته باشد . نرخ بیکاری از سال 2001 ، زیر 1% باقی مانده است .

تولید ناخالص ملی

395 میلیارد دلار آمریکا ( 2015 )

صادرات اصلی

ماشین آلات پردازش داده های اتوماتیک و قطعات ، خودرو و قطعات ، سنگ های قیمتی و جواهرات ، سوخت های تصفیه شده ، لاستیک ، مدارهای مجتمع الکترونیکی ، پلیمرهای اتیلن و پروپیلن ، برنج ، آهن و فولاد و محصولات آن ها ، محصولات لاستیکی ، محصولات شیمیایی .

واردات اصلی

نفت خام ، ماشین آلات و قطعات ، ماشین آلات الکتریکی و قطعات ، مواد شیمیایی ، آهن و فولاد و محصولات آن ها ، پانل مدارهای الکتریکی ، کامپیوترها و قطعات ، سایر فلزات و ضایعات فلزی ، کشتی ها و قایق ها و ساختار شناور ، جواهرات از قبیل نقره و طلا .

شرکای تجاری اصلی

ایالات متحده ، ژاپن ، چین ،  هنگ کنگ و مالزی .

راه های ارتباطی در تایلند

تلفن

یک راه محبوب برای تماس با خارج از کشور از طریق یک سرویس به نام  Home Country Direct است که در ادارات پست و مراکز CAT در شهرها موجود است و یک ارتباط آسان با اپراتورهای بین المللی در بسیاری از کشورهای مختلف را ارائه می دهد . برخی از مکان های اقامت دارای یک تلفن همراه یا یک تلفن ثابت هستند که مشتریان می توانند با پرداخت هزینه هر دقیقه برای تماس های خارج از کشور ، از آن ها استفاده کنند . استفاده از تلفن های عمومی توصیه نمی شود زیرا اغلب در خیابان های اصلی پر سر و صدا نصب شده اند .

تلفن همراه

قراردادهای رومینگ با بسیاری از شرکت های تلفن همراه بین المللی وجود دارد . پوشش خوب ، به ویژه در اطراف شهرهای اصلی وجود دارد . در سفر و تایلند و در مدت دوره تور تایلند خود می توانید از تلفن همراه برای تماس با نزدیکانتان استفاده کنید.

اینترنت

کافی نت های بسیاری وجود دارد ، برخی حتی در مناطق دور افتاده بازدید شده توسط گردشگران نیز یافت می شوند .

رسانه

در حالی که دولت و ارتش کنترل تقریبا تمام شبکه های تلویزیونی ملی و فعالیت بسیاری از شبکه های رادیویی تایلند را در اختیار دارند ، رسانه های نوشتاری مانند روزنامه تقریبا به صورت خصوصی اداره می شوند .

سفر به تایلند

خطوط هوایی تایلندپرواز به تایلند

پرواز به تایلند از چندین شرکت ملی و بین المللی در دسترس است . شرکت هواپیمایی ملی تایلند ( Thai Airways ) ، که از ده ها مکان بین المللی دارای پرواز است . خطوط هوایی بانکوک ( Bangkok Airways ) ، پرواز هایی را از مقصد آسیا و یا به مقصد آسیا ارائه می دهد .

از آوریل تا ژوئن پرواز ها ارزان تر هستند ، از اوت تا نوامبر پروازها کمی گران تر و از دسامبر تا مارس و ژوئیه گران ترین زمان برای پرواز است .

رانندگی به سمت تایلند

سفر جاده ای به تایلند از طریق مالزی ، کامبوج و لائوس امکان پذیر است . در ایستگاه های اتوبوسرانی می توانید شکت هایی را که خدمات برون شهری ارائه می دهند را بیابید ، اما خدمات مینی ون ( مانند خدماتی که بین چیانگ مای در تایلند و وینتیان در لائوس انجام می شود ) اغلب سریع تر هستند .

سفر از طریق کشتی

اصلی ترین بندر کشور تایلند در بانکوک قرار دارد . اما باید به این نکته توجه داشته باشید خدمات مسافرتی از دیگر کشورها به تایلند بسیار محدود است .

مسیرهای رودخانه ای

در چند نقطه در امتداد رودخانه مکونگ ، تردد مسافری بین تایلند و لائوس وجود دارد . شما می توانید با استفاده از قایق های آهسته در امتداد رودخانه مکونگ از چیانگ سین ( Chiang Sean ) در تایلند به جینگ هونگ ( Jinghong ) در چین بروید .

هتل های تایلند و دیگر اقامتگاه ها

هتل های تایلندهتل های تایلند

هتل های تایلند هر محدوده ای را شامل می شوند ، از هتل های لوکس تا گزینه های فوق العاده برای مسافران اقتصادی . محل های اقامت ارزان در سراسر بانکوک وجود دارند اما بنگلامپو ( Banglamphu ) منطقه ای برای اقامت اقتصادی است . هتل ها تایلند در خارج از پایتخت و مناطق توریستی توسعه یافته ، ارزان تر هستند و بسیار اقتصادی و راحت هستند . بازدیدکنندگان می توانند در هنگام ورود به فرودگاه سووارنابومی در بانکوک و یا دیگر فرودگاه های ایالتی ، هتل ها را رزرو کنند. اگر به دنبال تور تایلند ارزان هستید می توانید هتل های ارزان تر را انتخاب کنید تا از نظر اقتصادی صرفه بیشتری شامل حال شما شود.

بانکوک و بسیاری از نقاط توریستی در اطراف تایلند دارای برخی از بهترین هتل های آسیا با هزاران اتاق با استاندارد های بین المللی هستند . بسیاری از هتل ها به هتل های زنجیره ای بزرگ بین المللی تعلق دارند . تمام هتل های لوکس دارای استخر شنا ، خدمات اتاق 24 ساعته ، تهویه مطبوع و نسبت کارکنان به مسافران بالا هستند .

تخت خواب و صبحانه

خانه های میهمان با حمام های مشترک و بدون تهویه مطبوع ، ارزان و برای گردشگران محبوب هستند ، مانند خانه های ییلاقی که اغلب دارای کافه و کارکنان مسلط به زبان انگلیسی هستند . خانه های ییلاقی ساحلی و کلبه ها مخصوصا برای کوهنوردان محبوب هستند و می توانند در بسیاری از سواحل و جزایر اطراف تایلند یافت شوند .

چادر زدن

به طور کلی ، بازدیدکنندگان متوجه خواهند شد که چادر زدن در تایلند محبوب نیست ، چرا که سایر اقامت ها با چنین قیمت های معقولی در دسترس است . بیشتر اردوگاه های تایلند در مناطقه پارک های ملی قرار دارند و اگر چادر ندارید می توانید اجاره کنید ؛ همچنین برخی از استراحتگاه های خصوصی نیز وجود دارد که امکانات چادر زدن را فراهم می کنند . چادر زدن تقریبا در تمام جزایر و سواحل مجاز است .

محل های اقامت دیگر

هتل های YMCA و YWCA در بانکوک ، چیانگ مای ( Chiang Mai ) و چیانگ رای ( Chiang Rai ) و هتل های کوچک ، ارزان در سراسر کشور قرار دارند . ویلاهای تعطیلات و آپارتمان ها را می توان به خصوص برای بازدیدکنندگانی که قصد اقامت طولانی دارند ، اجاره کرد . برای مشاهده جزئیات ، قبل از سفر به روزنامه های انگلیسی زبان یا آنلاین مراجعه کنید .

مراقبت بهداشتی و واکسیناسیون تایلند

به همه گردشگران توصیه می شود که در زمان سفر به تایلند ، بیمه درمانی خود را به همراه داشته باشند . در شهرهای بزرگ وضعیت خدمات درمانی و بهداشتی مناسب است و در تمام هتل های بزرگ ، پزشک روی خط وجود دارد .

غذا و نوشیدنی در تایلند

آب برای نوشیدن ، مسواک زدن دندان ها یا درست کردن یخ ، تنها از بطری های آب و یا آب جوشانده شده استفاده کنید . اگر شیر ها پاستوریزه نشده اند ، باید ابتدا آن ها بجوشانید . اگر چه شیر پاستوریزه یا هموژنیزه موجود است . شیر خشک نیز تا زمانی که با آب تمیز درست شود ، سالم است . حتما توجه داشته باشید ، بعضی از لبنیات ممکن است به وسیله شیر غیر جوشانده شده تهیه شده باشند . توجه داشته باشید که استیک های گوشت و ماهی حتما به خوبی پخته شده و گرم باشند و از خوردن غذاهای دوباره گرم شده اجتناب کنید . سبزیجات باید پخته شده و میوه ها باید پوست کنده شوند .

پول و بخشودگی گمرگی در تایلند

پول رایج و سرمایه

بات ( یا THB ، با علامت B ) = 100 ساتانگ . اسکناس تایلند از 1.000 تا 500 ، 100 ، 50 ، 20 و 10 بات است . سکه ها نیز از 10 ، 5 ، 2 و 1 بات و 50 ، 25 ، 10 ، 5 و 1 ساتانگ است .

کارت های اعتباری

American Express ، MasterCard و Visa به صورت گشترده پذرفته می شوند. دستگاه های خودپرداز را می توان در تمامی شهر های بزرگ تایلند و همینطور در کنار بانک ها پیدا کرد.

چک های مسافرتی

چک های مسافرتی توسط بانک ها ،فروشگاه ها و هتل های بزرگ پذیرفته می شوند . توصیه می شود چک های مسافرتی شما به دلار ایالات متحده ، پوند استرلینگ و یورو باشد تا از هزینه های اضافی جلوگیری شود .

ساعت کاری بانک ها

دوشنبه تا جمعه : 8:30 تا 15:30 .

محدودیت ارز

تبدیل ارز

واحد های ارز را می توان در بانک ها ( با بهترین نرخ ها ) مبادله کرد ، هتل ها ( که باید کمیسیون بالاتری را بپردازید ) و دفاتر تغییر پول ( صرافی ) معمولا در ساعات بین 8:00 تا 20:00 باز هستند . در بیرون از شهرهای بزرگ و منطقه های گردشگری ، معمولا مبادله ی اسکناس های بالای 500 بات مشکل است ، به همین دلیل توصیه می شود پول خرد تری را به همراه داشته باشید .

بخشودگی گمرکی در تایلند

کالاهای زیر ممکن است بدون پرداخت عوارض گمرکی به تایلند وارد شوند :

  • 200 سیگار یا 250 گرم سیگار برگ یا تنباکو .
  • محصولاتی به ارزش 10.000 بات .

واردات و صادرات تایلند

ممنوعیت واردات

واردات ممنوع شامل تمامی موارد مربوط با مسائل غیر اخلاقی ، کالاهای نشان دهنده ی پرچم ملی تایلند ، مواد مخدر ، پول تقلبی ، مهر سلطنتی جعلی ، اقلام دزدی و تقلبی است .

واردات محدود شامل دارو ، غذا ، سلاح و مهمات ، عتیقه جات و آثار هنری و گونه های در معرض خطر است .

هر گونه جرایم مربوط به مواد مخدر دارای مجازات بسیار شدیدی است و ممکن است به حبس ابد یا حتی مجازات اعدام منجر شود .

ممنوعیت صادرات

محدودیت هایی شامل صادرات داروهای غیرقانونی و اسلحه و مهمات وجود دارد . صادرات عتیقه یا آثار هنری نیاز به گواهی نامه و مجوز از وزارت هنرهای زیبا در تایلند دارد .

جاذبه های گردشکری تایلند

جاذبه های گردشگری تایلند

زمانی که یک تور تایلند را رزرو می کنید، باید جاذبه های گردشگری تایلند را به خوبی بشناسید تا بتوانید بازدیدی عمیق تر و با لذت بیشتر داشته باشید. تور لیدرها معمولا توضیحی از اماکن به شما ارائه می دهند اما در صورتی که شما آشنایی مختصری با آنها داشته باشید می توانید لذت بیشتری از مشاهده آنها ببرید. همچنین اماکنی که در لیست تور تایلند شما وجود ندارد را می توانید به تنهایی بازدید کنید و یک سفر لذت بخش تر را تجربه کنید

جنگنده ی برنده در بازی کیک بوکسینگ را تشویق کنید

موی تای ( کیک بوکسینگ تایلندی ) هنر رزمی ملی است ، یک شکل باستانی با مبارزات معنوی . مبارزه های پر انرژی در اکثر شهرهای بزرگ دیده می شود ، در زمان قدیم با آداب و رسوم دقیق و همراه با موسیقی قوی و با استفاده از درام ها ، سنج ها و اوبو تایلندی ( Thai Obe ) اجرا می شده است . اگر شما نیز علاقه مند به بودن در رینگ هستید ، آکادمی های آموزشی در سرتاسر کشور ارائه آموزش می کنند .در تور تایلند خود حتما به دیدن این مکان بروید

هنر زیبای آشپزی تایلندی را بیاموزید

چرا تنها غذاهای افسانه ای تند تایلند را امتحان می کنید ؟ در سراسر کشور ، آشپزهای محلی کلاس های آموزش آشپزی خود را آغاز کرده اند که شما در آن ها خواهید آموخت که چگونه به بهترین نحو کاری سبز ( Green Curry ) و کاری پاسته ( Carry Paste ) درست کنید ، که معمولا با بازدید از یک بازار محلی و خرید مواد اولیه آغاز می شود . چیانگ مای ( Chiang Mai ) بی تردید بهترین مدرسه آشپزی تایلند است .

یک ساحل تمام عیار در جزایر تایلندی پیدا کنید

در حال حاضر ساحل ها بعد از سونامی سال 2004 به خوبی بهبود یافته اند ، جزایر تایلند برخی از بهترین سواحل آسیا را ارئه می دهند . از بین یک سفر لوکس به جزیره Ko Samui ، ماجراجویی در جزیره Ko Chang و نگاهی اجمالی به روزهای اول گردشگری در جزیره Ko Lipe انتخاب کنید . تقریبا در هر جزیره در تایلند ، یک ساحل وجود دارد که پشت شما را لمس کند. یکی از اصلی ترین دلایل برای جذابیت تور تایلند ، همین جزایر زیبا می باشد

شناور شدن در اطراف خلیج فانگ نگا ( Phang Nga Bay )

ساحل Phang Nga Bay تایلندبا پوشش فضایی برابر با 400 کیلومتر مربع ( 154 مایل مربع ) ، خلیج فانگ نگا یکی از معجزات چشمگیر جهان است . اقیانوس فیروزه ای فانتزی ، صدها جزیره و صخره ی سنگ آهکی و منزل حیات وحش نادر و پر از غارها و تالارهای زیر زمینی زیباست . اگر این چیزها به نظرتان آشنا می رسد ، احتمالا به این دلیل است که فیلم مردی با تفنگ طلایی ( The Man with the Golden Gun ) در سال 1974 در اینجا فیلم برداری شده است پس خلیج فانگ نگا را در تور تایلند از دست ندهید

خنثی شدن با ماساژ سنتی تایلندی

ماساژ سنتی تایلندی – به طور معروف توسط پزشک شخصی بودای تاریخی ، در بیش از 2500 سال پیش ایجاد شده است – در هر گوشه خیابانی در تایلند ارائه می شود . بعضی از بهترین تمرین کنندگان توسط مدرسه ماساژ در Wat Pho بانکوک ( خانه ی معنوی ماساژ تایلندی ) آموزش دیده اند ، یا فارغ التحصیل از برنامه های آموزش دولتی برای نابینایان هستند و یا جزو برنامه بازسازی زندانیان سابق می باشند .

به معابد خارق العاده در چیانگ می ( Chiang Mai ) بروید

شهر معابد نارنجی ( Temple – Studded ) در چیانگ می ، پایتخت تایلند شمالی و سرزمین مردم لانا ( Lanna ) ، که قبل از متحد شدن با پادشاهی سیام یک ملت مستقل بودند . داخل دیوارهای شهر ویران شده ی قرون وسطایی ، ده ها معبد ( صومعه ) با سقف های بلند و پشت بام های تزئین شده با حکاکی های طلایی از ناگاها ( Nagas ) ( مارهای مقدس ) وجود دارد .معابد چیانگ می را در طول تور تایلند خود از دست ندهید

فرو رفتن به جنگل در پارک ملی تایلندی

مناطق وسیعی از تایلند به پارک های ملی تعلق دارد ، بسیاری از آنها در کوهستان های تحت پوشش جنگل ها قرار دارند ، جایی که چشم اندازی از کشاورزی پر پیچ و خم وجود دارد . پارک ملی دوی اینتانون ( Doi Inthanon National Park ) در نزدیکی چیانگ می ، بلند ترین قله گشور را احاطه کرده است ، در حالی که پارک ملی خاو سوک ( Khao Sok ) در نزدیکی فانوم ( Phanom ) ، بزرگ ترین منطقه جنگل های بارانی باکره در تایلند را حفظ می کند .

با سمت روحانی خود در یک دوره مدیتیشن ارتباط برقرار کنید

سرتاسر تایلند مراکزی وجود دارند که شما در آن ها می توانید با روح روحانی خود در ارتباط باشید ، از استراحتگاه های یوگا در سواحل گرمسیری تا صومعه های جنگلی دور دست که تمرین های سخت مدیتیشن بودایی را ارئه می دهند . اگر شما تنها در مورد بوداییسم کنجکاو هستید ، جلسات گفتگوی راهبان در چیانگ می را امتحان کنید  که به صورت عمومی به آن گفتگوی راهب ( Monk Chat ) می گویند .

تعامل با فیل ها در پارک طبیعی فیل ( Elephant Nature Park ) در نزدیکی چیانگ می

فیل سواری در تایلند به دلیل رفاه حیوانات ، لطف خود را از دست داده . این روزها ، تمرکز بر روی تعاملات بیشتر با فیل هاست ، جایی که بازدید کنندگان با گله های جومبو گشت و گذار می کنند ، فیل ها از نمایش های توریستی نجات می یابند و در کمپ ها زندگی می کنند . اردوگاه طبیعی فیل یکی از بهترین هاست و بازدید کنندگان گله را تغذیه می کنند و در زمان حمام فیل ها شرکت می کنند. فیل ها به نوعی نمادی از تایلند می باشند. پس در تور تایلند از فیل ها غافل نشوید

پرسه زدن اطراف ویرانه های یک امپراتوری از بین رفته در آیوتایا ( Ayutthaya )

ویرانه های پایتخت های سلطنتی رها شده در سراسر دشت های مرکزی تایلند پراکنده شده اند ؛ اما بقایای آیوتایا که مهمترین قدرت در این کشور از سال 1351 تا 1767 است ، در لیست یونسکو قرار دارد . با دوچرخه ویرانه ها را کاوش کنید ، شما همچنان با عظمت صومعه های ویران شده و تصاویر بودا در همه جا روبرو می شوید .

در سونگکران ( Songkran ) خیس شوید

بزرگ ترین مهمانی در تقویم تایلندی ، سونگکران نشانه ی سال نو بوده و هر سال در آپریل برگزار می شود . پس از شستن مجسمه های باشکوه بودا در معابد ، مردم با استفاده از تفنگ های آبپاش و سطل های پر از آب در خیابان های بانکوک و چیانگ می ، جنگ آب به راه می اندازند . فضایی باورنکردنی است و هر کس – حتی خرجی ها – در آب غوطه وراند .

قواصی میان سخره های فراوان زیر آب در جنوب تایلند

صخره های مرجانی تایلند یکی از بهترین مکان های جهان برای غواصی است ؛ که همه چیز را از میگوهای کوچک تا نهنگ کوسه های غول پیکر جذب می کند . ساحل جنوبی دارای سایت های غوواصی چشمگیر است ، بعضی از سواحل قابل دسترس هستند و بعضی دیگر فقط برای قواصان کشتی های کروز باز هستند .

گشت و گذار در تپه های بالای چیانگ ری

پیاده روی گروهی در تپه ها تبدیل به یکی تجربه های مسافرت به تایلند شده است . اما دیدن تصویر سنتی از کشاورزانی که با لباس های بومی بر روی تپه ها کشاورزی می کنند هر سال سخت تر می شود . بهترین نقطه برای سفر به قلب تپه های قبیله ای ، چیانگ ری است.

پیاده روی در پلی بر روی رودخانه کوای ( Bridge Over The River Kwai )

فیلم پلی بر روی رودخانه کوای ساخته ی سال 1957 جوایز بین المللی زیادی را از آن خود کرده است ، پلی آهنی که در رودخانه کووی قرار دارد ، به عنوان بخشی از خط آهن ” مرگ ” سیام – برمه ژاپن در طول جنگ جهانی دوم ساخته شد . حدود 16000 زندانی جنگی متفقین در طول ساخت و ساز درگذشتند و این پل همچنان یک نماد تکان دهنده از اشغال ژاپن است .

انداه گیری صخره های سنگ آهکی کرابی ( Krabi )

قبل از اینکه مناطق شگفت انگیز آو نانگ ( Ao Nang ) و ری له  ( Rai Leh ) توسط سخره نوردان کشف شود ، کرابی منطقه ای آرام بود اما اکنون کرابی به یک توقفگاه ضروری در مسیر مسافران کوله به دوشی تبدیل شده . مدارس محلی صعود می توانند بستن طناب را به شما نشان دهند .

زیارت از وات پراتات دوای سوتهپ ( Wat Phra That Doi Suthep ) در چیانگ می

مناره های مخروطی طلایی درخشان وات پراتات دوای سوتهپ در بالای بالای چیانگ می در دامنه های دوای سوتهپ ( Doi Suthep ) – مقدس ترین قله ی شهر – قرار دارد . معبد در قرن چهاردهم تاسیس شد ، پس از آن که مکان آن توسط فیل سفید سرگردان انتخاب شد ، این مکان یک نمونه بسیار زیبا از معماری تایلند شمالی است .

سوار چائو پرایا اکسپرس ( Chao Pheraya Express ) شوید

در تمام روز ، کشتی های شلوغ چائو پرایا اکسپرس به بالا و پایین رودخانه چائو پرایا ( Chao Phraya River ) حرکت می کنند و چشم اندازی پر زرق و برق از مناره های مخروطی کاخ های بزرگ و برج های قوی ( برج های معبد ) وات آرون ( Wat Arun ) ارائه می دهند . همچنین زمان نشستن بر روی صندلی ردیف جلو ، قایق با نسیم ملایم به شما خوش آمد می گوید .

قدم گذاشتن به تاریخ تایلند در موزه ملی

موزه ملی بانکوک بزرگترین موزه در آسیای جنوب شرقی است و دارای مقادیر قابل توجهی از آثار تاریخ تایلند است ، از جمله ارابه هایی با پوشش طلا برای مراسم خاک سپاری اعضای خانواده سلطنتی تایلند . در نزدیکی ، در سمت دور دست رودخانه ، قایق های سلطنتی برای مراسم تشریفاتی در رودخانه چاو فرایا استفاده می شوند .

اندازه گیری بزرگترین بودای خوابیده در تایلند

سنگی در کنار کاخ سلطنتی ، وات پو ( Wat Pho ) باشکوه مهم ترین معبد در بانکوک قدیمی و خانه معنوی ماساژ تایلندی است . همچنین معابد کوچک با تصاویر طلایی بودا ، صومعه دارای بزرگ ترین بودای خوابیده در تایلند است ، اندازه ی آن 46 متر ( 150 فوت ) ، که طلاکاری شده است و دارای پای بزرگی از مروارید منبت کاری شده است .

از عظمت کاخ بزرگ بانکوک شگفت زده شوید

کاخ بزرگ پر زرق و برق شهر بانکوک در کنار رودخانه چائو پرایا مانند یک معبد طلایی ، یکی از شگفتی های آسیاست . در این زمین ، وات پرا کیو ( Wat Phra Kaew ) به همان اندازه پر زرق و برق است که با طلا و موزائیک پوشیده شده است و مقدس ترین معبد در این مجموعه کاخ است .

مراکز خرید تایلند

مراکز خرید تایلند

خرید کردن در سفر، به ویژه برای بانوان، یکی از جذابیت های سفر است. تور تایلند فرصتی مناسب برای خرید در مراکز خرید بزرگ و لوکس تایلند می باشد.

خرید کردن در تایلند

گردشگران می توانند با خرید از مرکز کینگ پاور ( King Power Complex ) در خیابان آیوتایا رنگنوم در بانکوک و فروشگاه های فری شاپ در فرودگاه های باکوک ، پوکت ، چیانگ می و هات یی ، مالیات کمرگ را پردخت نکنند . اقلام را می توان در آن جا خحریداری کرد و در زمان پرواز بازگشت در فرودگاه  تحویل گرفت . مالیات بر ارزش افزوده ( 7% ) می تواند برای کالاهای خریداری شده در مغازه هایی با برچسب ” بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده برای گردشگران ” وجود داشته باشد ، اما باید بدانید که معامله ی حداقل 2.000 بات شامل مالیات بر ارزش افزوده می شود . درخواست بازپرداخت مالیات بر ارزش افزوده به وسیله فرم های گردشگری که در زمان خرید تکمیل می شود انجام می گیرد و لازم است حتما پاسپورت یک نفر را نشان دهید . بازپرداخت نقدی ( حداقل 5.000 بات ) می تواند در سالن خروجی فرودگاه صورت گیرد و اغلب باید کالاهای خریداری شده نشان داده شوند .

سوغاتی هایی از قبیل پارچه ، صنایع دستی ، تولیدات عتیقه ، سرامیک و جواهرات در تمام شهرهای بزرگ و مناطق محبوب و توریستی در دسترس هستند ، هرچند بانکوک و چیانگ می دارای بیشترین میزان از بازار های عالی هستند . به طور کلی ، سوغاتی ها بسیار با ارزش هستند اما خریداران باید در هنگام خرید اجناس را به دقت بررسی کنند .

نکاتی درباره خرید در تایلند

ساعات خرید

دوشنیه تا یک شنبه از 10:00 تا 21:00 / 22:00 .

زندگی شبانه در تایلند

بانکوک یک مجموعه گسترده ای از سالن های سرگرمی  است ، از کلوب های شبانه ، میخانه ها ، بارها ، سینما ها و رستوران ها تا سالن های ماساژ ، سالن های استخر و سالن های کوکتل . زندگی شبانه در بانکوک در سه ناحیه ی – بنگلامپو ، پات پونگ ( بین خیابان سیلوم و سوراونگ ) ، خیابان سوخومیت ( Sukhumvit ) و خیابان مجاور سوی کابوی ( Soi Cowboy ) متمرکز است .

بسیاری از سالن ها در تمام طول روز و در اواخر شب باز هستند ، هرچند بارها و باشگاه ها باید در ساعت 2:00 بسته شوند . گاهی اوقات برای پذیرش باید هزینه پرداخت کنید اما این هزینه معمولا شامل یک یا دو نوشیدنی نیز می شود .

شما می توانید در مرکز فرهنگی تایلند ( Thailand Cultural Centre ) و سالن تئاتر سیام نیرامیت ( Siam Niramit Theatre ) در بانکوک ، شاهد نمایش های رقص سنتی باشید . در مناطق دیگر نیز ، گاهی زندگی شبانه شامل نمایش های رقص سنتی می شود . جزایر نیز برای زندگی شبانه مشهور هستند ، اما آن ها به صورت انحصاری به گردشگران خارجی تعلق دارند . مهمانی های ماه کامل بدنام هستند و گاهی تا صبح روز بعد ادامه پیدا می کنند .

غذاها و نوشیدنی های تایلند

غذاهای تایلندتایلند دارای یکی از بهترین روش های آشپزی جهان است که با تنوع و پیچیدگی شگفت انگیز چین و هند رقابت می کند . برای بسیاری ، طعم و مزه آشپزی تایلندی – خمیر های غنی و طعم دار تهیه شده از گیاهان ، ریشه ها ، ادویه جات و چیلی – طعم واقعی آسیای جنوب شرقی است .

در واقع غذاهای تایلندی ترکیبی از سنت های پخت و پز قبیله ای از شمال دور و طعم هایی از تجارت ادویه ای است که از طریق بندرهای جنوب به کشور وارد شده است . سنگ بنای هر وعده غذایی تایلندی برنج است – رایج ترین نوع برنج ، برنج یاسمن معطر یا برنج گلوتینوس چسبنده است – و آن را به صورت سرد و به عنوان یک مخالف در مقابل طعم های آتشین کاری تایلندی و غذاخای سرخ شده سرو می کنند . تمام غذاهای تایلندی تند نیستند ، اما اکثر آن ها هستند – مردم محلی می گویند ، خوردن چیزهای شیرین سوزش غذاهای تند را کاهش می دهد .

غذاهای خاص در تایلند

تام یام ( Tom Yam ) : سوپ داغ و ترش که با برگ های گیاه لایم کفیر ( Kaffir Lime ) ، گالانگال ، علف لیمو ، چیلی و آب لیمو ، به علاوه میگو و مرغ تهیه می شود .

کینگ کیائو وان ( Keang Khiao Wan ) : کاری سبز معروف تایلندی ، که بر اساس شیر نارگیل ، سس ماهی و کاری چیلی سبز ، پیاز ، زنجبیل و علف لیمو است .

گنگ پت ( Gang Pet ) : کاری داغ با شیر نارگیل ، گیاهان ، سیر ، چیلی ، خمیر میگو ، گشنیز و چاشنی های دیگر .

سوم تام ( Som Tam ) : سالاد پاپایا سبز با لوبیای سبز ، میگوی خشک و بادام زمینی در سس آب لیمو ، چیلی و تزئین شده با شیره ی نخل .

پد تای ( Pad Thai ) : نودل برنجی سرخ شده که با میگو یا مرغ سرو شده و با بادام زمینی تزئین می شود .

ساتای ( Satay ) : یک ظرف الهام گرفته شده ی مالایی ، ساخته شده از مرغ کبابی که به همراه بادام زمینی ، موسیر و سس شیرین نخل سرو می شود .

کانگ فانانگ ( Kaeng Phanaeng ) : کاری نارگیل ملایم به همراه خمیر کاری ، ادویه های کبابی و گوشت مرغ ، گوشت گاو و یا گوشت خوک .

پاد کاپراو ( Pad Kaphrao ) : مرغ ، گوشت گاو ، گوشت خوک یا میگو سرخ شده با مقدار زیادی از چیلی ، ریحان تایلندی و سیر .

تود من پلا ( Tod Man Pla ) : کوکوی ماهی تایلندی ، با برگ گیاه لایم کفیر که به همراه سس چیلی شیرین و مقدار کمی خیار سرو می شود .

کانگ ماسامان ( Kaeng Massaman ) : یک کاری ملایم تایلندی به همراه آنیس  ستاره ای ، دارچین ، میخک ها ، سیب زمین ، گوشت گاو یا گوشت بره ، که از غذاهای هندی و ایرانی اهام گرفته شده است .

مکونگ ( Mekhong ) : ویسکی تایلندی که معمولا با کوکا و یخ سرو می شود .

سام سونگ ( Sam Song ) : محبوب ترین عرق نیشکر برای مردم تایلند .

چا ین ( Cha Yen ) : چای سرد تایلندی که از برگ های چای محلی ، شکر و شیر تهیه می شود .

سینگا ( Singha ) : بهترین آبجو محلی تایلند .

چانگ ( Chang ) : این آبجو تنها به دلیل ارزان تر بودن از سینگا محبوب است .

شیر نارگیل ( Coconut Milk ) : در فصل برداشت به صورت مستقیم از  پوسته به دست می آید .

چیزهایی که باید بدانید

تایلندی ها مایل هستند تا تمامی غذاها را در یک زمان سرو کنند ، نه به صورت جداگانه ، رستوران های توریستی تمایل دارند که تندی چیلی در غذاهای خود را برای مسافران غربی  کنترل کنند ، اما رستوران های محلی چنین تمایلی ندارند .

انعام دادن

اکثر هتل ها و رستوران ها 10% هزینه سرویس و 7% مالیات دولتی را به صورت حساب شما اضافه می کنند . مقدار 10% انعام برای خدمات خوب مناسب است .

سن مصرف نوشیدنی الکلی

سفر به اطراف تایلند

سفر هوایی

پرواز به تایلند از چندین شرکت ملی و بین المللی در دسترس است . شرکت هواپیمایی ملی تایلند ( Thai Airways ) ، که از ده ها مکان بین المللی دارای پرواز است . خطوط هوایی بانکوک ( Bangkok Airways ) ، پرواز هایی را از مقصد آسیا و یا به مقصد آسیا ارائه می دهد .

از آوریل تا ژوئن پرواز ها ارزان تر هستند ، از اوت تا نوامبر پروازها کمی گران تر و از دسامبر تا مارس و ژوئیه گران ترین زمان برای پرواز است .

گذرگاه های هوایی

کشف تخفیفات تایلند : شما بدون پرداخت هزینه به سه شهر می روید . با پرداخت هزینه اضافی می توانید ، پرواز های اضافی را به حداکثر هشت پرواز ارتقا دهید . این امر در خطوط هوایی تایلند موجود است ( Thaiairways.com )

کشف هوایی : اجازه می دهد تا پروازهای داخلی خود را به وسیله خطوط هوایی بانکوک و هواپیمایی لائو ( Lao Airline ) انجام دهید . هزینه سفر بر اساس  کوپن های خریداری شده است ، این امر در خطوط هوایی بانکوک موجود است ( Bangkokair.com )

جاده

جاده ها در تایلند از آزاد راه های چند خطی در اطراف بانکوک تا خطوط کوچک به نام Sois شناخته می شود . مسیرهای محبوب در استان ها اغلب دارای چهار خط هستند .

سمت  جاده ها

چپ .

کیفیت جاده ها

یک شبکه جاده ای معقول وجود دارد که شامل بسیاری از بزرگراه ها می شود که نام گذاری آن ها توسط اعدا انجام شده و 52.000 کیلومتر ( 32.300 مایل ) از جاده های ملی و استانی وجود دارد . تمامی جاده های اصلی به صورت صاف و هموار هستند .

اجاره اتومبیل

امکان اجاره اتومبیل در همه شهرهای اصلی از هر دو شرکت بین المللی و محلی وجود دارد .

تاکسی ها

پیدا کردن تاکسی در بانکوک بسیار راحت بوده و هزینه آن ارزان است . در سایر شهرها ، مانند چیانگ می ، استفاده از حمل و نقل محلی مانند Tuk Tuks بسیار ارزان تر و شایع تر است .

دوچرخه ها

اجاره ی دوچرخه در اکثر نقاط توریستی در سراسر کشور در دسترس است . اما با توجه به ماهیت ناهموار استانداردهای رانندگی و ترافیک سنگین ، باید خیلی احتیاط شود . سازمان بهداشت جهانی با اشاره به 5.500 کشته برای موتور سیکلت در سال ، تایلند را به عنوان کشنده ترین کشور جهان برای مرگ و میر در موتور سیکلت عنوان کرده است . با این حال ، برای کسانی که مایلند به مناطق آرام تر تایلند سفر کنند ، دوچرخه مناسب ترین وسیله است  .

اتوبوس های شهری ( Coaches )

سرویس های اتوبوس رانی بسیاری وجود دارد ، از اتوبوس های ناراحت کننده و شلوغ تا اتوبوس های لوکس با تهیه ی مطبوع . قیمت ها بسیار ارزان هستند ، اما ترافیک ناخوشایند در بعضی مناطق تایلند باعث می شود که سفر با اتوبوس بسیار کند باشد .

آئین نامه و مقررات

حداقل سن رانندگی در تایلند 18 بوده و همینطور بستن کمربند ایمنی نیز اجباری است . محدودیت سرعت 50 کیلومتر در ساعت ( 31مایل در ساعت ) و 60 کیلومتر در ساعت ( 35 مایل در ساعت ) در شهرها و منطقه های مسکونی و 90 تا 120 کیلومتر در ساعت (52 تا 74 مایل در ساعت) در بزرگراه ها و جاده های کشور وجود دارد .

اسناد و مدارک مورد نیاز

جوز ملی یا مجوز رانندگی بین المللی مورد نیاز است . پس از سه ماه ، شما باید یک گواهینامه رانندگی تایلندی را به دست آورید .

مناطق شهری

سرویس متعارف اتوبوس ها در بانکوک توسط اداره حمل و نقل عمومی بانکوک اداره می شود ، اما شرکت های خصوصی ارائه سرویس های مینی بوس نیز وجود دارد . کرایه ی اتوبوس ها با خدماتی مانند تهویه مطبوع ( اتوبوس های کرم و آبی رنگ ) و سرعتشان افزایش می یابد . اتوبوس های معمولی کرم و قرمز یا سفید و آبی هستند و بدون در نظر گرفتن مسافت دارای هزینه ی ثابتی هستند . قیمت ها به طور کلی کم هستند و توسط مسئولان بلیت جمع آوری می شوند .

در بانکوک تاکسی دارای علامت تاکسی متر هستند . Samlors یا Tuk-Tuks یک تاکسی سه چرخ فاقد تاکسی متر است ؛ کرایه باید پیش از آغاز سفر مذاکره شود . این وسایل ارزان تر از تاکسی ها هستند ، اما برای فواصل کوتاه مناسب اند .

خدمات موتور قایق اکسپرس ، سریع و معمولی در رودخانه چائو پرایا بین اسکله نانتابوری ( Nanthaburi ) به شمال بانکوک و سپس به اسکله راجبورانا ( Rajburana ) در جنوب بانکوک توسط  شرکت Chao Phraya Express Boat ارائه می شود .  قایق های اکسپرس که دارای پرچم های زرد ، آبی ، سبز و زرد هستند از قایق هایی که دارای پرچم نارنجی هستند گران ترند . قایق های بدون پرچم ارزان ترین قیمت را دارند .

قطار هوایی ( Skytrain ) یک سیستم حمل و نقل عمومی در بانکوک است . مترو از هوالامپونگ ( Hualamphong ) به بانگ سو ( Bang Sue ) حرکت می کنند . قطارها هر چند دقیقه یک بار حرکت می کنند .

حمل و نقل عمومی چیانگ می به سونگ تو های قرمز ( Red Songtaew ) ( مینی بوس ) ، Tuk-Tuks و ریکشاو ( Rickshaws ) و تاکسی های زرد رنگ مجهز به تاکسی متر که به طور عمده در فرودگاه مورد استفاده می شوند ، محدود می شود . یک سرویس اتوبوس محدود نیز وجود دارد .

راه آهن

یک شبکه خط آهن عالی که طول آن بیش از 4.600 کیلومتر ( 2.860 مایل ) می باشد ، همه شهر های اصلی به جز پوکت ( Phuket ) را به یکدیگر متصل می کند . راه آهن توسط راه  آهن دولتی تایلند کنترل می شود ( تلفن : 1690 ، تنها در تایلند ) . چهار مسیر اصلی برای مناطق شمالی ، شرقی ، جنوبی و شمال شرقی و همچنین یک سرویس خط غربی به تون بوری  ( Thon Buri ) ، پل رودخانه کووای و نام توک ( Nam Tok ) وجود دارد .

چندین سرویس روزانه در هر مسیر با فضای خواب و تهیوه مطبوع و رستوران در قطارهای اصلی وجود دارد . سفر آرام و راحت با قطار قطعا یکی از بهترین راه های سفر اطراف کشور است . برای کسانی که مایل هستند با اتوبوس و کشتی به جزایر ساحل شرقی ادامه دهند ، خط جنوبی اکسپرس در سورات تانی ( Surat Thani ) توقف می کند . بیشتر جدول زمانی راه آهن به زبان انگلیسی منتشر شده است .

مسیر های راه آهن

مسیر ریلی تایلند : برای سفر های معمولی ، سریع و اکسپرس خدمات راه آهن به مدت 20 روز در 3 درجه ی مخلف در دسترس هستند ، درجه 3 ( تهویه مطبوع یا فن ) ؛ درجه 2 ( تهویه مطبوع یا فن ) ؛ درجه 2 با سرویس خواب ( تهویه مطبوع یا فن ) . کودکان کمتر از 150 سانتی متر در صورتی که 4 تا 12 سال سن دارند ، نصف هزینه بزرگسالان را پرداخت می کنند . بلیت های راه آهن تایلند را تنها باید در تایلند خریداری کنید . شما می توانید بلیت های راه آهن تایلند را در ایستگاه راه آهن هالامپونگ ( Hualamphong ) در تایلند و یا آژانس های مسافرتی وابسته خریداری کنید .

سفر آبی

تایلند ، بسته به فصل ، دارای 1.600 کیلومتر ( 1.000 مایل ) مسیر آبی دارد . خدمات تاکسی های قایقی توسط Chao Phraya Express Boat در امتداد رودخانه چائو پرایا در بانکوک بین راجبورانا ( Rajburana ) و پاک رد ( Pakkred ) انجام می شود ( تلفن : +66 2 449 3000 ؛ سایت cahophrayaexpressboat.com ) . علاوه بر این ، قایق های موتوری طویلی نیز در کنار رودخانه وجود دارند .

خدمات کشتی رانی بین شهر های اصلی و چندین جزیره از جمله سورات تانی به کو ساموی ( Ko Sumui ) ، پوکت به فی فی ( Phi Phi ) ، پاتایا به کو سامت ( Ko Samet ) و ترات ( Trat ) به کو چانگ ( Ko Chang ) انجام می گیرد . همچنین شما می توانید بلیط ها را بر روی ارشه خریداری کنید . رقابت شدید در همه مسیرهای اصلی باعث می شود که کرایه پایین نگه داشته شود . در طول فصل موسمی ، از ماه مه تا اکتبر در ساحل شرقی ( East Coast ) و ساحل اندامان ( Andaman Coast ) و از ماه نوامبر تا ژانویه در ساحل خلیج ( Gulf Coast ) خدمات کشتی ها کاهش می یابد . نقاط دور دست در این دوره غیر قابل دسترس هستند .

رویدادها و جشنواره های تایلند

جشنواره Songkran تایلندسونگکران ( Songkran ) ( جشن سال نو تایلندی )        

زمان : پنج شنبه 13 آوریل

جشنواره سونگکران یک جشن سنتی است که چندین روز طول می کشد و از سال جدید تایلندی استقبال می کند . این یکی از بزرگ ترین و درخشان ترین مراسم ها در تایلند است که زمان بسیار خوبی برای بازدید از این کشور است . در روز اول این جشن ، یک سنت تایلندی برای تمیز کردن خانه های خود در آماده سازی برای سال آینده وجود دارد . روز بعد به تهیه غذا و غذاهای خاصی که در روزهای آینده مصرف می شود، اختصاص داده می شود . روز سوم آغاز سال جدید تایلندی است و با مراسم مذهبی که معمولا در صبح زود برگزار می شود ، مشخص شده است . در بعد از ظهر ، زمانی برای مبارزه ی آبی است ، همه حتی گردشگران در خیابان ها احداف خیس کردن با آب هستند . این روز در سراسر کشور با رویداد های مختلف و ویژه جشن گرفته می شود . در آیوتایا ( Ayutthaya ) ، جشن ها و مراسم ها در میان ویرانه های باستانی و پایتخت معابد باستانی برگزار می شوند .

مکان : سراسر کشور

هزینه : رایگان

جشنواره گیاه خواری پوکت ( Phuket Vegetarian Festival )

زمان : جمعه 20 اکتبر

در طی این رویداد 10 روزه ، شرکت کنندگان به یک رژیم گیاه خواری احتیاج دارند که معتقدند روح از جانب خداوند روحانی پاک می شود . فستیوال سالیانه گیاه خواری پوکت در سال 1825 زمانی که یک تور گردشگری شکرت اپرا دچار بیماری شد که فقط از طریق رژیم گیاه خواری درمان می شد . این جشنواره هر ساله در شب نهم ماه آغاز شده و تا روز نهم ادامه می یابد . این جشنواره برای شرکت کنندگان و جامعه آرزوی موفقیت  می کند .

مکان : Phu Jui Tui Shrine, Phuket

هزینه : رایگان

جشنواره فیل سورین ( Surin Elephant Festival )

زمان : شنبه 18 نوامبر

جشنواره فیل سورین هر ساله از سال 1960 برگزار می شود تا اهمیت فیل تایلندی و رابطه مهم میان مردم محلی با آن ها را  یادآور شود . در حال حاضر این جشنواره یک رویداد بین المللی شناخته می شود . جشنواره ، سرگرم کننده ، فیل دوستانه و برای مردم محلی و بازدیدکنندگان محبوب است .

مکان : استادیوم سرینارونگ – سرین ( Srinarong Stadium , Surin )

هزینه : رایگان

ماراتن بین المللی پوکت ( Phuket International Marathon )

زمان : سه شنبه 3 ژوئن

هر ساله بیش از 7.000 دونده در طول دوره ماراتن بین المللی پوکت ، یک دوره دشوار و گرما را تجربه می کنند . دونده های بالای  18 سال از سراسر جهان می توانند در یک ماراتن 42 کیلومتری ( 26 مایل ) ؛ یا نیمه ماراتن 21 کیلومتری ( 13 مایل ) به رقابت بپردازند . همچنین یک دوی سرگرم کننده 10 کیلومتری ( 6 مایل ) برای افراد بالای 12 سال و یک پیاده روی 5 کیلومتری ( 3 مایل ) و یک دوی 1 کیلومتری ( 0.6 مایل ) برای کوردکان نیز وجود دارد . این مسابقه باعث جذب دونده ها از سراسر جهان می شود و حمایت زیادی نیز از طرف جامعه محلی می شود که باعث تشویق دونده ها از سوی آن ها می شود . افتتاحییه ی ماراتن در سال 2006 به عنوان بخشی از یشنهاد پوکت برای بهبود شرایط پس از سونامی ویرانگر در دسامبر 2004 صورت گرفت .

مکان : Laguna Resort, Phuket.

هزینه : برای بینندگان رایگان

نیمه ماراتن بین المللی میزانو رودخانه کوای ( Mizuno River Kwai International Half Marathon )

زمان : یکشنبه 10 سپتامبر

این قدیمی ترین مسابقه جاده ای در تایلند است . این مسیر یکی از زیبا ترین مسیرهای تایلند است و از داوطلبان شرکت از سراسر جهان استقبال می کند . تعداد شرکت کنندگان محدود به 1.500 نفر است .

مکان : دهکده هتل رودخانه کوای – آمپور سیوک ( Amphur Saiyok ) – ایالت کانچانابوری ( Kanchanaburi Province )

هزینه : رایگان

جام پادشاه ریگاتا در پوکت ( Phuket King’s Cup Regatta )

یکی از بزرگترین و پرطرفدارترین رویداد های قایقرانی در آسیا ، قهرمانی در این جام سالیانه ، قایق ها و خدمه های زیادی را از سراسر جهان جذب می کند . این رویداد در ابتدا در سال 1987 به افتخار تولد 60 سالگی پادشاه تایلند برگزار شد . اینش هر هر ساله محبوبیت بیشتری کسب می کند و در حال حاضر شامل بسیاری از رویداد ها مانند رویداد ها و سرگرمی های هاربرساید ( Harbourside Events and Entertainment ) که دارای هیجان و تحرک زیادی است . تماشاچیان می توانند طیف وسیعی از قایق های مختلف در آب را ببینند ، از جمله Keel Boats و قایق های چند تکه ( Multi-Hulls ) و همچین قایق های سنتی . این یک رویداد سرگرم کننده و همچنین یکی از برجسته ترین ها در تقویم قایقرانی جهانی است .

مکان : ساحل کاتا ( Kata Beach ) – پوکت

هزینه : برای بینندگان رایگان

جشنواره ی تاک بات دوک مای ( Tak Bat Dok Mai Festival )

زمان ( تایید شده ) : یکشنبه 16 جولای

مراسم تاک بات دوک مای یک جشن سنتی بودایی است که طی آن مردم به راهبان بودایی که در خیابان رژه می روند ، پیشکشی می دهند . رایج ترین هدایا ها غذا ، شمع های نذر شده و خوش بو می باشند ، مریدان همچنین گل های زرد و بنفش دوک کائو فانسا ( Dok Khao Phansa ) که در طول ماه بودایی رشد می کنند را نیز هدیه می دهند . این یک زمان بسیار جذاب برای حضور در این منطقه است تا شاهد پوشش خیابان به وسیله صد ها راحب و مبتدی باشید که در مسیر معبد جای پای مقدس ( Shrine of the Holy Footprint ) از مریدان پیشکشی دریافت می کنند . این جشنواره یک رویداد ” شایستگی ساختن ” است و اعتقاد بر آن است که مریدان برای جبران گناهانشان کفاره می دهند .

مکان : Wat Phra Phutthabat Ratchaworamaha Wihan

هزینه : رایگان

جشنواره فیلم جهانی بانکوک ( World Film Festival Of Bangkok )

زمان : جمعه 4 نوامبر

هدف از برگزاری جشنواره فیلم جهانی بانکوک این است که فیلم های مستقل و با کیفیت از سراسر جهان را معرفی کند . از نهمین سال اجرای این جشنواره در سال 2011 ، نمایش فیلم ها با مذاکرات و کارگاه های مرتبط با فیلم همراه است تا جشنواره را تقویت کرده و حامیان را سرگرم کند .

مکان : بانکوک

هزینه : TBC

روز ANZAC ( ANZAC Day )

زمان : سه شنبه 25 آپریل

ANZAC نام خود را از Australian and New Zealand Army Corps گرفته است . سربازانی که در صبح روز 25 آپریل 1915 در جنگ جهانی اول ( 1914- 1918 ) به شبه جزیره گالیپولی ( Gallipoli Peninsula ) ترکیه آمدند . این روز به عنوان روز ANZAC یاد می شود و تمام مردان و زنان را که نه تنها در جنگ جهانی اول بلکه در همه جنگ ها به نام استرالیا جنگیده اند ، به یاد می آورند . شهر کانچانابوری ، روز ANZAC را به خاطر تمام زندانیان منتفقیم – از جمله بسیاری از استرالیایی ها و نیوزیلندی ها – که زندگی خود را در اردوگاه های کار اجباری که راه آهن برمه – تایلند را در جنگ جهانی دوم از دست دادند ، به یاد می آورد . در این روز یک مراسم رژه در قبرستان جنگ متفقین که آرامگاه کشته شدگان در پل معروف کووای تعلق دارد برگزار می گردد .

مکان : مناطق مختلف کانچانابوری

هزینه : رایگان

هفته مسابقات پوکت ( Phuket Race Week )

زمان : چهارشنبه 19 جولای

هیجان مسابقات اقیانوسی را در طول هفته مسابقه پوکت تجربه کنید که شامل رویداد های قایقرانی و آیین اجتماعی می شود . در طول این هفته پر از رویداد ، بازدیدکنندگان قادر به جذب هیجان یک رویداد قایقرانی دو روزه ، مسابقه ی ساحلی کاتامان ( Beach Catamaran Race ) یک روزه و همچنین رویداد اصلی و همیشه محبوب چهار روزه ی ریگاتا خواهند بود .

مکان : Evason Phuket Resort , Phuket

هزینه : برای بینندگان رایگان

فستیوال جاز هوا هین ( Hua Hin Jazz Festival )

زمان : جمعه 24 مارس

هزاران بازدید کننده از سراسر جهان به Hua Hin و Cha-Am سفر می کنند تا از اجرای هنرمندان محلی و بین المللی در این ساحلی آفتابی لذت ببرند . استاندارد جاز عالی است .

مکان : Hua Hin

سایت : topofthegulfregatta.com

هزینه : رایگان

شمارش معکوس سال نو پوکت ( Phuket New Year Countdown )

زمان : یکشنبه 31 دسامبر

پوکت یکی از زیباترین مکان ها در آسیا است که در سال جدید می بینید ، یک جشن بزرگ که ترکیبی خوب از بازدید کنندگان از سراسر جهان است . در طول روز ، بازدیدکنندگان می توانند در فروشگاه های غذا ، هنر و صنایع گردش کننده یا به تماشای ساخت صنایع دستی و یا حکاکی بر روی میوه ها بپردازند . بعد از ظهر ، قبل از اینکه جمعیت مردم در نیمه شب برای آتش بازی بزرگ سال نو آماده شوند ، جو مراسم با یک جشنواره موسیقی زنده گرم می شود .

مکان : پارک سوفان هین – پوکت ( Suphan Hin Park , Phuket )

هزینه : اکثر رویدادها رایگان هستند

جشنواره بین المللی رقص و موسیقی بانکوک ( Bangkok’s International Festival of Dance & Music )

زمان ( تایید شده ) : جمعه 1 سپتامبر

جشنواره بین المللی رقص و موسیقی بانکوک ، بزرگترین جشنواره هنری سالانه در تایلند است . هنرمندانی از سراسر جهان برنامه هایی از قبیل تئاتر ، کنسرت کلاسیک ، اپرا ، رقص باله کلاسیک و رقص های معاصر ارائه می دهند .

مکان : مرکز فرهنگی تایلند – جاده راتچاداپیسک ( Ratchadapisek Road ) – بانکوک 10320

هزینه : 400 – 4500 بات

نمایشگاه دریایی بین المللی پوکت ( Phuket International Marine Expo ) ( PIMEX )

زمان : جمعه 5 ژانویه

یکی از بزرگترین نمایش های قایق در منطقه است . PIMEX یک رویداد جالب است که آخرین محصولات از جهان قایقرانی از جمله طیف وسیعی از قایق بادبانی لوکس ، قایق های موتوری ، قایق های چارتر ، تجهیزات دریایی و دیگر محصولات لوکس مرتبط با شیوه زندگی دریایی را نشان می دهد .

مکان : Phuket Boat Lagoon Resort , Phuket

هزینه : متنوع

لوی کراتونگ ( Loy Krathong )

زمان : جمعه 3 نوامبر

همچنین به عنوان ” جشنواره نور ” ( Festival of Light ) نیز شناخته می شود ، لوی کراتونگ در ماه کامل دوازدهمین ماه در تقویم سنتی تایلندی آغاز می شود . در سراسر تایلند ، کراتونگ ها یا فانوس های سنتی برگ موز تزئین شده بر روی رودخانه ها و آبراه های مختلف شناورند .

مکان : سراسر کشور

هزینه : رایگان

سه گانه ی لاگونای پوکت (Laguna Phuket Triathlon  )

زمان : شنبه 18 نوامبر

محل برگزاری در یک محل ساحلی زیبا است ، سه گانه ی لاگونای پوکت یک رویداد سخت است که رقبای بین المللی در سه رشته ی کلاسیک با یکدیگر رقابت می کنند ، سه گانه با شنای 1.800 متر ( 2.000 یارد ) و دوچرخه سواری 55 کیلومتر ( 34 مایل ) شروع شده و با دویدن مسافت 12 کیلومتری ( 7/5 مایل ) به پایان می رسد .

مکان : Laguna Resort , Phuket

هزینه : برای بینندگان رایگان

مسابقه بوفالو چونبوری ( Chonbury Buffalo Races )

زمان ( تایید شده ) : پنج شنبه 5 اکتبر

همراه با مسابقه بوفالو که به طور جدی برگزار می شود ، یک نمایشگاه خانوادگی با غرفه های غذا و صنایع دستی ، موسیقی محلی و بازی ها و همچنین یک نمایش ریبا برگزار می شود که برنده ی آن عنوان زیبای خانم بوفالو ( Miss Buffalo ) را دریافت می کند .

مکان : City Hall , Chonburi

هزینه : رایگان

بهترین های خلیج ریگاتا ( Top of the Gulf Rigatta )

زمان : پنج شنبه 4 مه

این رویداد مهم قایقرانی یک برنامه طولانی مدت از مسابقات و فعالیت های است که هر سال مشتاقان دریانوردی را از سراسر جهان قایقرانی جذب می کند . این یک رویداد برای Keel Boat ها ، Beach Cat ها ، Dinghy ها و دیگر قایق هاست که در این رویداد سرگرم کننده و جذاب با هم رقابت می کنند .

مکان : ساحل جومتین ( Jumtien Beach )

هزینه : رایگان

فوتبال 7 نفره ی بین المللی پوکت ( Phuket International Soccer 7s )

زمان ( تایید شده ) : چهارشنبه 1 نوامبر

این رویداد در پوکت به یکی از بزرگترین مسابقات 7 نفره ی در آسیا تبدیل شده است که انتظار می رود 40 تیم از حداقل 10 کشور حضور داشته باشند . هر نیمه از این بازی ها به مدت 10 دقیقه است ، به این معنی که سرعت بازی های 7s معمولا سریع و خشمگین است و تماشاگران می توانند انتظار داشته باشند تا برخی از بازی های هیجان انگیز را ببینند ، زیرا تیم ها در تلاش برای رسیدن به فینال هستند . این مسابقات مانند بازی های فوتبال مهم هستند ، برگزار کنندگان مسابقات اطمینان حاصل می کنند که تیم های شرکت کننده زمان خوبی را با گذراندن رویداد های اجتماعی سپری کنند .

مکان : British Curriculum International School , Phuket

هزینه : برای بینندگان رایگان

کریکت 6 نفره ی بین المللی پوکت ( Phuket International Cricket Sixes )

زمان : چهارشنبه 12 آپریل

هر ساله مسابقات کریکت 6 نفره ی بین المللی پوکت زیر نور خیره کننده ی پروژکتورها انجام می شود ، این امر کمک می کند تا این بازی سریع و جذاب در فضایی هیجان انگیز برگذار شود . علاوه بر مسابقات اصلی کریکت که هر دو مسابقات مردان و زنان را شامل می شود ، کریکت ساحلی و مسابقات ساحلی و رویداد های اجتماعی نیز برگزار می شود که دارای اهمیت کمتری است .

مکان : استادیوم کارون ( Caron Stadium ) – پوکت

هزینه : برای بینندگان رایگان